Пам'ятки архітектури

Про селище

   Красне́ — селище міського типу Буського району Львівської області України.

   Красне розташоване при річці Гологірці (басейн Західного Бугу), на Красненській рівнині (частина Малого Полісся), за 40 км на схід від Львова та 5 км на південь від Буська. Красне — вузлова залізнична станція, від якої йдуть відгалуження на Львів, на Золочів — Вінницю і на Броди — Київ.

   У південній частині селища стоїть дерев'яна церква св.Пр.Іллі 1750 р.

   Археологічні пам'ятки, знайдені під час розкопок 1930 року, свідчать про те, що територія Красного і його околиць була заселена ще на початку залізного віку племенами так званої висоцької культури. Це підтверджується знайденими бронзовими прикрасами і глиняним посудом.

   Уперше в документах село під назвою Красне згадується в 1476 році. Кількість жителів села була невеликою, вони займались землеробством. В середині ΧΥΙΙ ст. тут проживало понад 100 чоловік. У селі був королівський фільварок з пивоварнею і винницею, в якому мешкав підстароста. Він виконував усі королівські накази та збирав податок з населення.

   В жовтні 1648 року через Красне проходили козацькі війська, які й розгромили фільварок.

 До 1772 року Красне входило до Буського повіту Белзького воєводства. Після першого поділу Польщі воно стало власністю польських магнатів. В 1788 році, в обмін на інші володіння, село перейшло до рук княгині Вікторії Яблонської, а згодом переходило з рук в руки.

    У 70-их роках ΧΙΧ століття Красне зазнає значних змін. В цей час почалось прокладання Ковельської залізниці — відЛьвова до Волочиська. Залізниця пройшла через Красне. Тут будується станція і депо. Маловідоме село швидко стає важливим залізничним пунктом. Красне розбудовується, збільшується кількість населення. Крім українців тут поселяються поляки, які обслуговували залізницю та декілька єврейських сімей, що займались торгівлею.

    У 1858 році була відкрита школа з українською мовою навчання, але на початку ΧΧ ст. українська мова була витіснена польською. Також була заснована приватна школа з польською мовою навчання.

     У роки Першої світової війни Красне разом з вузловою станцією не раз було полем кровопролитних боїв. Під час військових дій 1915 року фронт витягнувся по річці Гологірці. Бої тривали 8 тижнів, в результаі яких згоріла частина селища, поміщицька садиба, гуральня, млин. 28 серпня 1915 року російські війська відступили і в Красному відновилась австрійська влада. У селищі розмістились військові ремонтні майстерні, аеродром, склади боєприпасів, кравецькі та інші майстерні, де разом з військовополоненими працювали й місцеві жителі.

    У травні Красне окупували польські війська, а в кінці липня 1920 року в селище вступили передові загони будьоннівської кінноти. У першій половині вересня цього ж року радянські війська покинули Красне, і в село знову вернулись поляки.

    1 вересня 1939 року Гітлерівська Німеччина напала на Польщу, розпочалася Друга світова війна. А вже 17 вересня 1939 року розпочався так званий «Визвольний похід» Червоної Армії у Західну Україну й Західну Білорусь. Уже в кінці вересня 1939 року в Красне вступила Червона армія, і встановилася нова радянська влада, яка обіцяла велике покращення життя жителям Галичини, але всі швидко переконались, що це за «покращення»; розпочались репресії проти інтелігенції, примусове затягування до колгоспу.

    29 червня 1941 року під час Другої світової війни Красне захопили німецькі війська. В тюрмі НКВС в м. Буську, яку відкрили після відступу Червоної армії, виявили велику кількість замордованих жертв більшовицьких репресій, серед яких були і жителі Красного.

     Більше трьох років селище було під німецькою окупацією.

    Близько 9 години 30 хвилин 17 липня 1944 року передовий загін 9-го мехкорпусу Червоної армії зайняв Красне, захопивши на станції «… до 150 вагонів, частиною з вантажами, санітарний поїзд і 3 справних паровоза». Відновлюється радянська влада, селище стає районним центром.

  Красне стало селищем міського типу в 1953 році, було районним центром у 1940–1941 рр. i в 1944–1959 рр.

  В сучасний період промисловість селища представлена підприємствами з виробництва меблів, хлібо-булочних виробів, безалкогольних yапоїв, лісопромисловим комплексом Буського держлісгоспу. Землі околиць Красного, що належать різним аграрним господарствам, щороку засіваються пшеницею, житом, цукровими буряками, кормовими культурами. Розвинуте м'ясо­молочне тваринництво, свинарство. Красне — вузлова залізнична станція. На території селища розташовані дві середні школи, лікарня, дошкільні навчальні заклади, поліклініка, заклади відпочинку, торгівлі, зв'язку, банківської сфери тощо.

Народились

Поховані

Технічні пам'ятки

     На південному сході від містечка розташований великий середньохвильовий радіомовний передавач потужністю понад 1000 кВт. Мовлення ведеться на частотах 549 кГц і 936 кГц 

Відвідувачі
438
Статті
848
Веб-посилання
2
Перегляди статей
116458

На сайті 17 гостей та відсутні користувачі

Селищний голова Чучман Микола Ігорович

© 2014 Красненська селищна рада