Красненська селищна рада
Золочівський район Львівська область

Фітофтора - загроза врожаю овочевих культур

Дата: 18.07.2024 17:47
Кількість переглядів: 65

 Фото без опису Фітофтороз (в народі - фітофтора) - найбільш поширене, небезпечне грибкове захворювання овочевих культур, що поширене в основному на поліссі, в лісостепу та в західних регіонах. Фітофтора найбільше вражає картоплю та помідори, характеризується стрімкою течією, швидким поширенням, високим відсотком загибелі заражених рослин.

Збудником фітофторозу є патогенний гриб, який уражає листки, стебла, бульби. Проявляється в другій половині червня (на початку цвітіння картоплі) у вигляді бурих, розпливчастих плям на листках. У вологу погоду або під час рясної роси з нижнього боку листків на межі ураженої і здорової тканини утворюється білий наліт. Хвороба швидко поширюється. Уражені листки і стебла буріють, загнивають, рослина передчасно відмирає.  На плодах томатів проявляється у вигляді плям, які згодом провокують розм’якшення і гниття помідорів. Бульби картоплі покриваються щільними плямами.

   Розвитку фітофтори сприяє кілька чинників, в першу чергу – це несприятливі погодні умови, а саме: різкі перепади температур і надмірна вологість. Затяжний туман, рясна роса і дощі нерідко стають причиною зараження рослин. Неякісний посадковий матеріал або інфікований грунт також можуть стати джерелом цього захворювання. Ще однією причиною виникнення фітофтори є неправильна агротехніка, зокрема, занадто загущені посадки і наявність на ділянці бур’янів.

      Спори фітофторозу можуть «зберігатися» в грунті багато років, чекаючи сприятливих умов. Тому восени після збирання врожаю томатне та картопляне бадилля збирають і спалюють, а грядку глибоко перекопують. По можливості дотримуватись сівозміни: не варто з року в рік вирощувати помідори на одній і тій  ділянці.

      Дієвий спосіб уникнути фітофтори – посадити нові ультра скоростиглі сорти та гібриди. Є також сорти томатів та картоплі відносно стійкі до фітофторозу.Щоб обмежити шкідливість фітофторозу, треба своєчасно проводити захисні заходи. Навіть якщо на томатах та картоплі немає ознак фітофтори, потрібно робити профілактичне обприскування.

      При появі перших плям на нижніх листах ще є сенс боротьби з грибком. Такі частини рослин видаляють, обробляють посадки препаратами, у складі яких є мідь. Якщо заражена і пошкоджена велика частина куща, а також плоди - слід позбутися його, спалити. Не можна укладати заражене бадилля в компост або складувати на ділянці. 

      До  появи симптомів хвороби на листочках, рослини картоплі обприскують фунгіцидами. Якщо запізнилися з першим обприскуванням, ефективність його значно знижується.

    Вдруге обробляють посіви при появі перших ознак фітофторозу на листках, надалі – в міру потреби: через кожні  8-12 днів (залежно від тривалості дії препарату).

     З фунгіцидів застосовують: інфініто 61 к.с. – 150 мл. на 10 соток, ридоміл Голд, з.п., в.г. – 250 г. на 10 соток,  татту, к.с. – 300 мл. на 10 соток,  квадріс 250, к.с. – 60 мл. на 10 соток, консенто 450 к.с. – 180 мл. на 10 соток,  або  інші,  дотримуючись  встановлених  регламентів  застосування.

Обробки хімпрепаратами проводять в тиху безвітряну погоду у вечірні години.При роботі з засобами захисту рослин необхідно дотримуватись правил техніки безпеки та правил особистої гігієни.

Заслуговує уваги біологічний препарат планриз – рідина світлого кольору із специфічним запахом. Це живі бактеріальні клітини, виділені з природної ризосфери. Захищає картоплю і помідори від фітофторозу, парші, ризоктоніозу. Для обприскування беруть 30 мл. препарату на 3-4 л. води на 1 сотку. Обробку рослин проводять кожні 10 днів, три рази з початку захворювання. Планриз — екологічно безпечний препарат, нешкідливий для людей, комах,  тварин. Препарат можна застосовувати  із  стимуляторами  росту,  мікроелементами.Також біопрепарати можна використовувати практично на будь-якій стадії розвитку рослин, не побоюючись згубного впливу на плоди і навколишнє середовище.

 

Оксана ЗАБУЖНА, 

державний фітосанітарний інспектор

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь